Belladonna trio

Martina Macko - soprano
Helena Vyvozilová - zobcové flétny, kvinton / recorders, quinton
Anna Vargová - viola da gamba
Kateřina Bílková - cembalo, spinet / harpsichord

 

 

Soubor hudebnic, který byl založen v roce 2001 v klasickém složení vhodném pro barokní hudbu (lidský hlas, nástroj a basso continuo), ale, jak se později ukázalo, také velmi vhodném pro různé hudební experimenty, např. v oblasti současných a lidových skladeb.  Experimentování se současnými skladbami (např. úpravy rokových balad) přináší hudební uspokojení nejen posluchačům, ale také hudebnicím samotným.

Trio svůj zájem soustřeďuje do období baroka, kde nachází nepřeberné množství materiálu a inspirace. Velmi žádaná jsou také vystoupení v dobových kostýmech, ve kterých se spojuje půvab čtyř hudebnic, atmosféra dob dávno minulých a originální zvuk souboru. Soubor je častým hostem různých domácích, ale i mezinárodních festivalů.

Cembalo užívané na koncertech je rozšířenou kopií italského nástroje, který v roce 1726 postavil stavitel Gregori. Originál nástroje je součástí soukromé sbírky v Edinburghu. Kopii postavil v r.1995 stavitel Jiří Vykoukal z Hovorčovic u Prahy a je soukromým majetkem cembalistky souboru. Od roku 2005 soubor vystupuje také se spinetem, který je přesnou kopií anglického nástroje postaveného v roce 1715 staviteli Keenem&Brackleym v Londýně. Originál nástroje je také součástí soukromé sbírky v Edinburghu. Kopii postavil v r. 2005 stavitel Jiří Vykoukal z Hovorčovic u Prahy a je také soukromým majetkem cembalistky souboru.

 

Helena Vyvozilová - zobcové flétny, kvinton

Po úspěšném absolvování gymnázia Matyáše Lercha začala v roce 2005 studovat hudební vědu na FF MUNI a hudební management na HF JAMU v Brně. Na zobcovou flétnu začala hrát na ZUŠ Vítězslavy Kaprálové v Králově Poli v Brně (druhé místo v celostátním kole národní soutěže ve hře na zobcovou flétnu v roce 2003). Vedle barokní hudby se jako flétnistka, zpěvačka, houslistka a cimbalistka se svými kapelami (Tomáš Kočko a orchestr - udělen Anděl za rok 2006, Onen svět, Dítě-hardpop) zabývá současnými trendy jako je world music, rock, pop a pod.

 

 

Anna Vargová - viola da gamba

Hrála v dětství na violoncello, ale mládí ji okouzlil překrásný zvuk violy da gamba. Základy hry získala u Věry Mikuláškové, potom vystudovala brněnskou Akademii staré hudby pod vedením Petra Wagnera. V současnosti u něj dále studuje soukromě. Účastní se letních škol staré hudby ve Valticích a v polském Lidzbarku. Věnuje se především interpretaci hudby francouzského vrcholného baroka sólově i s různými interprety a souboru. Od roku 2013 je stálou členkou dámského ansámblu Belladonna Trio.

 

 

Kateřina Bílková - cembalo, spinet

 

Po absolvování Konzervatoře v Brně v oboru klavír si rozšířila své vzdělání na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně studiem Teorie a provozovací praxe staré hudby u cembalisty Shaleva Ad-El z Izraele. Dále vystudovala na Filozofické fakultě hudební a divadelní vědu.V České republice, Německu a Švýcarsku se zúčastnila interpretačních kurzů  na cembalo a kladívkový klavír, vedených Bernhardem Gillitzerem a Helmutem Frankem. Koncertně vystupovala v České a Slovenské  republice, Německu, Rakousku, Polsku,  Maďarsku, Španělsku a Maroku. V roce 1995 začala spolupracovat s violoncellistou Janem Škrdlíkem. Výsledkem byl vznik komorního dua Ardor musicus. Neméně významná je také spolupráce s basistou Jiřím Kleckerem z Janáčkova divadla v Brně.Jako sólistka i komorní hráčka vystupuje s Janáčkovou  filharmonií Ostrava, Brněnskými komorními sólisty, Czech Virtuosi, Wallingerovým kvartetem, Musici boemi a dámským souborem Belladonna Trio. 

Belladonna Gallery

 

 

 

 

Archiv do 2017

Benefiční koncert - Akvarteto

11.11.2017 20:00
11. listopadu 2017 jsem vystupovala na benefičním koncertě v Tišnově. Pod taktovkou Ondřeje Kunovského hrálo uskupení Akvarteto. Druhým hostem byla zpěvačka Alžběta Symerská.  Výtěžek z koncertu byl věnován nadačnímu fondu Vrba. 
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>